Úvod

Co můžete očekávat od těchto lekcí čínštiny? Nenaučíte se čínsky, ze začátku bude hlavní důraz na výslovnost čínštiny a následně se naučíte několik užitečných frází pro každodenní situace při pobytu v Číně. Nebudeme se zde zabývat čínskými znaky (krom několika, které by se Vám opravdu hodně hodily) a ani se nebudeme pouštět do zbytečně složité gramatiky. Pro ty, kteří by se chtěli naučit opravdu čínsky, tyto lekce mohou sloužit jako odrazový můstek pro další studium.

Co se týče struktury výuky, tak prvních několik lekcí se budeme zabývat výslovností čínštiny a krom příkladových slov se zezačátku nebudem učit skoro žádná slovíčka, čínština totiž má poměrně pevnou strukturu, co se týče výslovnosti a stavby slabik. Má přibližně 400 slabik rozlišených hláskami. Proto lze postupovat tak, že se nejdříve naučíme obecnou výslovnost a pak se teprve dostaneme k samotným frázím. Prosím Vás tedy ze začátku o trpělivost, slovíčka a fráze přijdou brzy.

Ještě pár poznámek technických než začneme s výukou: Nevím jak dostat do html tón, proto budou značeny čísly až do doby, kdy na to přijdu :).
A Některá slovíčka budou zvýrazněna jako odkazy, jsou to nahrávky výslovnosti těchto slov. Když na ně kliknete měla by Vám vyskočit nabídka s možnostmi soubor "uložit", "otevřít", "storno", zvolte možnost "otevřít" a ta nahrávka se Vám přehraje ve Vašem výchozím přehrávači hudby, ten přehrávač pak není třeba vypínat, protože přijdou další slova a nahrávky a ušetříte čas tím, že budete mít přehrávač zapnutý.

Tak Vám přeji hodně zdaru při studiu a nezapomeňte: "Učení je jako výstup na vysokou horu, každý krok nás vynese výš." :)
Michal Švarný 石慕慧

menu pokračovat >>